Bilgi Bankası

Besi Çiftliği Nedir?

Besi çiftliği nedir? Besi çiftçiliği, doğal yaşam anlayışının hızla yaygınlaşması ile birlikte önemi artan hayvan çiftliklerine verilen isimdir. Son yıllarda, besi çiftlikleri sayı olarak artışa geçmiştir. Sağlıklı bir yaşam biçimini benimseyen çiftliklerde, organik besin üretimi ya da organik hayvan besiciliği yapılmaktadır.

Türkiye özelinde büyükbaş hayvancılık besi çiftliği daha fazla önem verilmektedir. Besi çiftlikleri, hayvan yetiştirilmesi, organik ürünlerin verilmesi ve sağlıklı büyükbaş hayvancılık hizmetleri sunmaktadır. Bu çiftliklerde, özellikle hayvanlara verilen yemler doğal olmalıdır. Hayvanların, kaliteli ve sağlıklı bir ete sahip olması için uygun ortamın yaratılması gerekmektedir.

 

Besi Çiftliği Özellikleri Neler Olmalıdır?

Besi çiftliği nedir? Besi çiftlikleri sağlık ve doğal besi yolu ile büyükbaş hayvanların yetiştirildiği alanlara denilmektedir. Bu çiftlikler, son yıllarda birçok devlet tarafından desteklenmektedir. Hem halk sağlığı hem de doğal yaşamın daha çok önemli hale gelmesi ile doğal yaşam çiftlikleri daha çok konuşulur hale gelmektedir.

Peki, besi çiftliği için hangi noktalarla dikkat edilmeli, hangi özelliklere sahip olunmalıdır? Besi çiftlikleri, hayvanların rahat bir şekilde barınabileceği alana sahip olmalı, mevsime göre açık ya da kapalı yapıda binaları ile desteklenmelidir. Doğal ortamlarda yetişebilir olması için doğal yayılım yapması oldukça önemlidir. Bu nedenle, çiftlik içerisinde otlaklar bulundurulmalıdır.

 

Besi Çiftlikleri Ahır Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Ahır koşullarına uygun besi çiftliği nedir? Ahır koşulları hayvanların, doğal beslenmesi kadar önemlidir. Büyükbaş hayvanlar, sağlık açısından havadar bir ahırda yaşamalıdır. Sık sık güneş gören bir alan, hayvan eti ve sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Ancak hayvanlar için havadar bir alandan kasıt açık bir yaşam alanı değildir.

Büyükbaş hayvanların sağlıklı bir ortamda yetişmeler için kapalı ancak havadar bir alanda, doğal yayılım yolları ile otlatarak beslenen hayvanlar olması gerekmektedir. Rutubetli ve hava sirkülasyonunun yeteri kadar olmadığı alanlarda, sağlıklı bir yetişme süreci tam olarak sağlanmamaktadır. Serbest dolaşım alanları ve otlaklar ile hayvanların doğal yaşam süreci desteklenmektedir. Aynı zamanda hayvanların kaldığı ahırlarda, yem bölmesi ayrı tutulmalıdır. Osmanoğulları Besi Çiftliği ile besi çiftliği ile ilgili tüm koşullar sağlanmakta ve hayvanlar doğal ortamlarında yetiştirilmekteyiz.

 

Besi Çiftliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Besi çiftliği nedir konusunda ve ahır durumu ile ilgili önemli bilgilerden bir tanesi de çiftlik işleyişini etkileyen unsurlardır. Çiftlik işleyişi ve büyükbaş besi çiftlikleri için hayvan cinsi en önemli konulardan bir tanesidir.

Hayvan cinsi ve ilk olarak çiftliğe alınma yaşı gibi konularda büyük bir titizlikle hareket eden ekibimiz, kaliteli ve sağlıklı hayvan yetiştiriciliği sağlamaktadır. Osmanoğulları Besi Çiftliği, seçtiği tüm hayvanları doğal yollar ile yetiştirerek, sizlere sunmaktadır.

 

Besi Çiftliklerinde Sağlıklı Yetiştirme Süreci

Besi çiftlikleri nedir ile ilgili en önemli konulardan bir diğeri ise sağlıklı yetiştirilme tarzıdır. Henüz sütten kesilmemiş, sağlıklı ve cins buzağılar seçilerek, çiftlikte yetiştirilmek üzere alınmaktadır. Buzağı seçiminde, buzağıların fiziksel olarak boy uzunluğu, kilosu ve tüy gibi çeşitli özellikleri göz önüne alınmaktadır.

Ardahan yaylalarında, doğal yayılım yolu ile yetiştirilen büyükbaş hayvanlar lezzetli ve sağlıklı et imkanı sunmaktadır. Besi çiftliğimiz bünyesinde, hayvanların yetiştirilmesinde herhangi bir katkı maddesi olan yem ve ilaç kullanılmamaktadır. Tamamen doğal bir yetiştirilme tarzı benimsenmektedir.

 

Ardahan Yaylalarında Doğal Serbest Dolaşım Alanı

Ardahan bölgesinde dağlara yakın yaylalarda temiz hava ve otlak alanlar çevresinde besi çiftliği yapılmaktadır. Çiftlik bünyesinde yetiştirilen tüm hayvanlar doğal bir serbest alanda belirli zamanlarda dışarıda yayılıma bırakılarak doğal büyüme süreçleri korunmaktadır.

Osmanoğulları Besi Çiftliği olarak uzman bir ekip ve veteriner ile çalışarak, büyükbaş hayvanların kaliteli bir yetişme süreci geçirmesi sağlanmaktadır. Doğal bir beslenmeye sahip olan hayvanlar lezzetli etleri ile de herkese hitap etmektedir.

 

Besi Çiftliği ve Kurban Hizmetleri

Besi çiftliği nedir konusunda ilgili açıklamalar yukarıdaki kısımlarda yapılmıştır. Peki, besi çiftliğinde yetiştirilen hayvanlar ne amaçla kullanılmaktadır? Osmanoğulları Besi Çiftliğinde yetiştirilen hayvanlar, kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımızın hizmetine sunulmaktadır.

Hisseli kurban ve online satış seçenekleri ile kurban etinizi kaliteli ve sağlıklı yetişen büyükbaş hayvanlar arasından seçebilirsiniz. Uygun hisse fiyatları ve lezzetli eti ile tüm büyükbaş hayvan seçenekleri için çiftliğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.