Bilgi BankasıBüyükbaş-hayvan-çiftlikleri-

Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri

Türkiye hayvancılık işletmeciliği açısından Avrupa ülkelerinden önde gelmektedir. Coğrafi konumu ve özelliklerinden kaynaklı büyükbaş hayvan çiftlikleri kurbanlık, besi ve ticari satış alanları için hayvan yetiştirmeye her yıl doğal yaşam koşulları üzerinden emek vererek devam etmektedir. Osmanoğulları besi çiftliği de ülkemizdeki büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yerini almıştır.

Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri Nedir?

Et ve et ürünleri bakanlığına bağlı olarak hayvanların sağlıklı koşullar altında beslenmesini ve yetiştirilmesini sağlamaktadır. Burada temel amaç, hayvanın insanların sağlıklarına uygun şekilde büyütülerek, et ve et ürünleri için satışa çıkarılabileceği özelliklere sahip olmasını sağlamaktan geçmektedir. Büyükbaş hayvan çiftlikleri, sığır, dana, düve, inek ve boğa gibi hayvan cinslerini İslami ‘’helal’’ kesim kriterlerine göre geliştirmekle yükümlüdür.

  • Hayvanların sağlıklı gelişiminden sorumludur.
  • Doğal koşullar ve doğal yemleme ile büyütülmesi şartı vardır.
  • Hayvanların doğum kontrolleri, bakımı ve veteriner kontrolleri düzenli yapılmalıdır.
  • Sağlıklı olduğundan emin olunan büyükbaş hayvanlar satışa çıkarılabilir.
  • Ülkemizde birinci kalite, ikinci kalite ve üçüncü kalite büyükbaş et satışına izin verilir.

Hayvanların etlerinin kalitesini belirleyen ise beslenmedeki doğallıktır. Doğal ürünlerle beslenmesi, doğal koşullar altında üremesi ve yetişmesi çiftlik sorumluluğundadır. Aynı zamanda düzenli olarak hayvanın bakımı yapılarak hastalık durumlarına karşı önlem alınmalı ve aşılamaları yapılarak sağlıklı gelişiminin tamamlandığı da kanıtlanmalıdır. Sağlıklı kabul edilmeyen hiçbir büyükbaş satışa çıkarılamamaktadır.

Büyükbaş Besi Çiftliği Özellikleri Nedir?

Büyükbaş hayvan çiftliği düzenlemeleri Türkiye Cumhuriyetine bağlı olarak yapılan gıda incelemeleri, et ve et ürünlerinin üretilme aşaması ve paketlenmesine kadar bütün kapsamlı alanları bir araya getirmektedir. Büyükbaş besi çiftliği et ürününün tüketim alanına çıkarılmadan önce sağlıklı ve doğal olduğunu kanıtlayacak şekilde düzenlemeleri kapsadığını kanıtlamalıdır.

Besi çiftliği nedir; besi çiftliğinde hayvanın beslenmesi büyümesi ve satışa hazır hale getirilmesi için bütün olanaklar sağlanmalıdır. Doğal yaşam süreci desteklenecek şekilde beslendiğinin ve büyütüldüğünün gösterilmesi sağlanır. Yem bölgesi, yem kalitesi ve hayvanın çiftlik yaşantısı içindeki durumu genel olarak kalitesin de belirler. Hayvan yetiştirme kriterlerine uygun yetiştirildiğini kanıtlayan çiftlilere besi çiftliği denmektedir.

Büyükbaş Besi Çiftliği Ahır Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Büyükbaş beslenme ve yetiştirilme alanlarında öncellikle doğal koşullar ön plana çıkarılmalıdır. Bunun için de büyükbaş hayvan çiftlikleri Türkiye’de havadar ve hayvanın yaşam kalitesini yükseltecek kriterleri düzenlemeye yatkın alanlarla bir araya gelmelidir.

  • Havadar ve güneş alan ahırlar olmalıdır.
  • Günlük rutin beslenmesi yapılmalıdır.
  • Aylık ve yıllık veteriner bakımlarına hayvanın doğum, hastalık ve çiftleşme dönemine göre düzenli bir şekilde bakılmalıdır.
  • Hayvanın günlük doğal etkinliğinin gerçekleşmesi gerekmektedir.
  • Doğal koşullarda beslenmesine öncelik verilmelidir.

Besi çiftliği Osmanoğulları hayvan yetiştirmede en iyi çiftlik koşullarını oluşturarak, büyükbaş hayvancılıkta sağlıklı şekilde gelişmelerini sağlayacak bütün hazırlıklara öncelik vermiştir. Hayvanların günlük rutinlerine yer verir ve sağlıklı gelişmelerini önemser.

Osmanoğulları Besi Çiftliği

Sağlıklı yetiştirme süreci içi doğal ve serbest dolaşım alanlarına önem veren Osmanoğulları besi çiftliği, hayvancılık alanında bir canlının ortamını benimsemesi ve kendini rahat hissetmesine özen göstermektedir. Büyükbaş hayvan çiftliği maddelerine göre bütün düzenlemelere yer vererek, Ardahan yaylalarında doğal bir şekilde yetişmelerini sağlamaktadır.

Besi çiftliğinde doğal ve fiziksel özelliklerine göre büyükbaş hayvan yetiştirilmesi sağlanır. Sağlıklı ve cins buzağılarla, inek, boğa, dana, düve ve kurbanlık tosunların et kalitelerini artıracak bakım sürecine yer verilmektedir.

Büyükbaşların Çiftlik Yaşantısı

Büyükbaşların çiftlik yaşantısında Ardahan yaylalarındaki konforlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak bütün olanaklara yer verilmiştir. İlaçlama yapılmaz, hayvanların doğal gelişimlerini engelleyecek işlemler uygulanmaz. Genel olarak besi çiftlik kurallarına uygun şekilde düzenlemeler yapılmasına önem gösterilir.

Sağlıklı hayvan yetiştirmek için kullanılan yöntemler, yemlerinin doğallığı, gezmeleri ve güneş alan ahır koşullarında gelişmelerini sağlamaktan geçmektedir.

Neden Osmanoğulları Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri?

Hayvanların yetiştirilme aşamasında sağlıklarına ekstra özen gösteren Osmanoğulları besi çiftliği, et kalitesini hayvanların mutluluğuyla sağlayacak bir düzenlemeye sahiptir. Doğal yetiştirilen hayvanlar yavruyken yetişkin birer hayvan olana kadar bütün yaşlarında ve dönemlerinde eksiksiz kontrol edilmektedir. Sağlık bakanlığı, Et ve et ürünleri bakanlığı ve hayvan haklarına uygun şekilde yetiştirilerek, kesim için hisseli satış işlemleri yapılır. Sağlıklı, kaliteli ve güvenilir büyükbaş hayvan çiftliği ve yetiştiriciliği için ilk sıralarda yer alan Osmanoğulları çiftliği, doğal et üretimine katkı sağlar.