Bilgi BankasıKimler Kurban Keser?

Kimler Kurban Keser?

Kurban Bayramı’nda tercihen kendi kurbanınızı kesebilirsiniz. Ancak bu durumda belirli firmalarla anlaşmaya vardığımız takdirde, sizin niyetinizi kurban kesimi yapılır. Kimler kurban keser? Osmanoğulları besi çiftliği firmamız bünyesinde, kurban ibadetinizi kesim işlemleri yapılır ve tarafınıza iletilir.

 

Kurban Bayramı Nedir?

Kurban Bayramı Hicret’in ikinci yılında çıkmış ve Müslümanların yerine getirdiği bir bayramdır. Kurban olarak ifade edilen kavram şükretmek, varlığa inanış göstermek olarak adlandırılır. Kurban Bayramı’nda Müslüman olan kişiler, belirli günlerde Allah yolunda kurban edilmesi gereken hayvanları keser. Kurban Bayramı ya da kurban kesmek, insanlık tarihi kadar oldukça eski bir ibadettir. Günümüzde tercihan kurbanlık kesimini yaptıktan sonra tüketilebilir. Bu tamamen ihtiyaç sahiplerine de dağıtılabilir. Kurban edilmesi gereken hayvanın doğru nitelikleri taşıması, dini açıdan en önemli detaydır. Kurban edilmeye uygun olmayan hayvanların, Allah yolunda kurban edilmesi ibadet olarak görülmez.

 

Kurban Çeşitleri Nelerdir?

Kurban olarak ifade edilen kavram, kendi içerisinde belirli çeşitlere ayrılır. Bunlar;

 • Akika kurbanı
 • Şükür kurbanı
 • Hedykurbanı
 • Ve son olarak Adak kurbanıdır.

Akika kurbanı, şükür amaçlı olarak yapılan bir kurbandır. Herhangi bir çocuk doğduktan sonra doğumunun 7. gününe kadar kesilebilir. Bu durumun sevap olduğu bilinir. Akika kurbanı sünnet olarak yapılır ve doğumun 7. gününe kadar başlayıp tercihen çocuğun ergenlik dönemine gelinceye kadar süreçte de kesilmesi uygun olan bir kurban çeşididir. Şükür kurbanı ise Allah’a şükretmek amacıyla kesilir. Burada diğer kurban çeşitlerinden farklı olarak, kişilerin bir işe girmesi sonucunda, beklediği bir haberin gelmesi üzerine ya da hiç beklemediği bir anda olumlu şeyler yaşadığında şükür kurbanı şeklinde kesim gerçekleştirebilir. Hedy kurbanı olarak ifade edilen kavram ise Hac ve Umre ibadetinde yapılır. Adak kurbanı herhangi bir kişinin dileğinin olması üzerine kesilen kurbandır. Yani adanan dileğin gerçekleşmesinin ardından Adak kurbanı yapılır. Kişi Adak’ta bulunduysa, bunu çok uzun bir zamana yaymadan gerçekleştirilmesi zorunludur.

 

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadardır?

Kurbanlık fiyatları, büyükbaş küçükbaş hayvan kategorisine göre değişkenlik gözetir. Bu durum her yıl da daha düşük ya da daha yüksek olabilir. Ancak her bütçeye ya da her ekonomik duruma göre kurban pazarında kurbanlık fiyatları bulunur. En düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 10 bin TL ile başlar. Bu durum küçükbaş kurbanlıklar değilse 1400 TL şeklinde belirtilmiştir. Ancak hayvanın ağırlığına, kişinin ekonomik durumuna ya da kurban pazarında satışı gerçekleştiren kişinin ekstra olarak ilave ettiği miktara göre farklılık sağlar.

 

Kimler Kurban Keser?

Kurban ibadeti koyun, keçi, manda, inek, dana, öküz, boğa ve devenin Kurban niyeti ile birlikte kesilmesidir. Kurban Bayramı’nın ilk 3 gününde ibadetini gerçekleştiren kişiler, dini yükümlülükleri taşıyan bu hayvanları kurban edebilir. Kimler kurban keser?;

 • Akıllı
 • Buluğa ermiş
 • Müslüman erkek ya da kadın gerçekleştirebilir.
 • Aynı zamanda ihtiyacının dışında malı ya da mülkü var ise Kurban Bayramı için kurban kesimi vacip bir durumdur.
 • Kurban alacak kadar malı ya da mülkü olmayan diğer bir ifade ile fakir kimseler kurban kesiminde zorunlu tutulmaz. Fakat bir şekilde bulup kurban kesmeye uğraşırsa bu durumunda dini açıdan kesinlikle çok fazla sevabı vardır.

 

Kurbanlık Hayvanlar Hangileridir?

Dinimizin uygun gördüğü kurbanlık hayvanlar, şu şekilde sıralanır;

 • Manda
 • Sığır
 • Keçi
 • Koyun
 • Ve deve

Ekonomik açıdan küçükbaş hayvan olarak koyun ve keçi ile ibadetini gerçekleştirmek isteyenler için kesinlikle bir yaşını doldurması gerekir. Bu hayvanların sağlık açısından da herhangi bir probleminin olmaması önem taşır. Büyükbaş hayvan üzerinden hisseli kurbanlık almak isteyenler için ise sığır manda yer edilir. Bu hayvanların da aynı şekilde 2 yaşını doldurmaları dini açıdan Kurbanlık olarak sayılabilmeleri adına önem taşır. Aksi takdirde hem kişinin tüketirken ki sağlığı açısından, hem de dini yükümlülüklerin görülmesi amacıyla doğru değildir.

 

Kurban Kesen Firmalar?

Kimler kurban keser? Kurban ibadetini gerçekleştirirken herhangi bir pazar yerine gidip, kurbanlık hayvanın almanız ardından bunu Kurban Bayramı’nın ilk 3 gününde Allah yolunda kurban etmeniz gerekir. Osmanoğulları besi çiftliği doğal yayılım hayvanları ile birlikte online satış gerçekleştirir. Bütçenize uygun kurbanlıklar uzman, profesyonel ve oldukça tecrübeli ekibimiz tarafından, kesilir. Hijyenik bir ortamda tarafınıza iletilir. Hisseli kurbanlıklar hisse oranınıza göre parçalara ayrılır ve aynı hijyenik şekilde gerçekleşir.

Osmanoğlu Besi Çiftliğiyle iletişime geçerek kurbanınızı temin edebilirsiniz.