Bilgi Bankası

Kurban Bayramının yaklaşması ile kurbanlık hayvanların seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenleri de iyi bilmek gerekir. Kurbanlık dana almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok unsur vardır.

 

Hisseli Kurbanlık Dana

Kurbanlık dana büyükbaş hayvanlardan biridir. Kurbanlık dana almak isteyenlerin hisselerin nasıl olması gerektiğini de bilmesi de önemlidir. Dana kesilirken hisseli olarak kesilecekse farklı şartları vardır. İslami usullere göre dana, en fazla yedi kişi tarafından kesilebilir. Bununla birlikte 7 kişiden az sayıların nasıl olduğu önemli değildir.

 

Kurbanlık Dana Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Kurbanlık dana alırken dikkat edilmesi gereken farklı hususlar vardır. Kurbanlık dana alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Besili olması
  • Sağlıklı olması
  • Pasaportları olması
  • Gebe olmaması
  • İslami usullere göre beslenmiş olması

Dana satın alırken hayvanın yetiştiği ortama ve nasıl beslendiğine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Dana, kurban kesimi için sıkça tercih edilen hayvanlardan biridir. Dişi veya erkek olabilir. Dişi dana alırken gebe olmamasına çok dikkat edilmesi gerekir.

 

Kurbanlık Hayvanlar Hangileridir?

Kurbanlık hayvanlar; koyun, keçi, inek, sığır, manda, dana olarak satın alınabilir. Küçükbaş hayvanlar sadece bir kişinin kesebileceği hayvanlardır. Küçükbaş hayvanlar alırken kulağında küpe olmasına dikkat edilmesi gerekir. Büyükbaş hayvanlar birçok farklı kişi tarafından ortak olarak kesilebilir. Ortak olarak kesilen hayvanlar hisseli kurbanlık hayvanlardır. Hisseler 7 kişiden fazla kişiye bölünemez. Bir büyükbaş hayvan ne fazla yedi kişi tarafından kesilebilir. Büyükbaş kurbanlık hayvan alırken gebe olmamasına ve pasaportu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

 

 

Güvenilir Kurbanlık Satışı

Osmanoğulları Besi Çiftliği güvenilir kurbanlık hayvan satışı yapmaktadır. Kurbanlık hayvanın doğal ortamda yetişmesi ve beslenme şekilleri oldukça önemlidir. Tamamen doğal ortamlarda yetişen bu hayvanlar güvenilir şekilde satışa sunulur.

Kurbanlık hayvan seçerken besili olması, nasıl beslendiği, nasıl bir ortamda yetiştiği oldukça dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Ayrıca hayvanın İslami usullere göre beslenmiş olması da önemlidir. Osmanoğulları besi çiftliği hayvanları en doğal ortamlarda yetiştirir. Hayvanları doğal olarak besleyen çiftlik, hem küçükbaş hem büyükbaş kurbanlık hayvan satışı yapmaktadır. Kurbanlık hayvanları online olarak da satın alabilirsiniz.