Bilgi BankasıKurbanlık-Düve-Fiyatları-2022

Kurbanlık Düve Fiyatları 2022

Damızlık işletmelerinde düve ‘’doğum yapmamış’’ dişi sığıra denmektedir. Düve süt vermeden, genç körpe sığır olarak geçer. Eti daha sıkı ve güzeldir. Kurbanlık düve fiyatları 2022 düzenlemesinde düve fiyat listesi bakımı, yemleme ve taşınma masraflarını da kapsamaktadır. Besi işletmesinde düve satımı oldukça risklidir, bu nedenle diğer büyükbaşlardan küçük olsa da pahalı olabilir.

Türkiye’de 2022 Düve Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Düve büyükbaş işletmelerinde devamlılığı sağlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle satışa çıkarmak demek, buzağı, süt ve büyüme aşamasında olan düvenin sonraki aşamalarındaki etinden de feragat etmek demektir. Türkiye’de düve satışı için kullanılan ortalama fiyatlar en düşük 40 bin TL ile başlamaktadır.

Kurbanlık düve fiyatları 2022 ortalama tabloya göre en düşük düve fiyatı 31 bin TL ile başlamakta, en yüksek ise 58 bin TL’ye göre çıkmaktadır. Değişik tutarların olmasının nedeni düvenin beslendiği coğrafi özellikler ve taşındığı bölgelerdir. Yavru büyükbaş bakımı oldukça zahmetli ve zordur. Bu nedenle düve satışı da pahalı olacaktır.

  • En düşük düve fiyat ortalaması 31 bin TL ile başlar.
  • Genel olarak 40 bin TL düve satışı görülür.
  • Sağlıklı ve kilosu yerinde olan düvelerde fiyat 45 bin TL olabilmektedir.
  • En büyük ve kaliteli cins düvelerde ise 58 bin TL ile 60 bin TL aralığında fiyatlar görülebilir.

Düve Kaç Aylıkken Satılır?

Düve sığırın henüz ergenliğe girmemiş, doğum yapmamış ve süt vermemiş dişisidir. Bu dişilerin satışının yapılması üretimin de durmasında etkili olacağı için kurbanlık alımı yaparken hayvanın kilosu az olsa da sık ve güzel ete sahip olduğundan kaynaklı fiyat aralıkları yüksektir. Düve sığın 24. aydan itibaren satıldığı halidir.

kurbanlık düve fiyatları 2022 listesi ay ortalamasına göre yapılır. Daha küçük olan yani henüz çocuk olan düve satışı yasaktır. Bunun nedeni İslamiyet’te çocuk denecek yaşta olan hayvanın kesiminin yasak olmasıdır. Farz olarak kabul edilmediği için 24 aylıktan daha aşağı olan hayvan, kurbanlık satışına çıkarılmamalı ve alınmamalıdır.

Kesim İçin Düve Kaç Aylık Olması Gerekir?

İslamiyet’e göre düve kesiminin gerçekleşebilmesi için hayvanın en az 24 ayını doldurmuş olması şartı vardır. Aynı zamanda sığır ve manda için en uygun bulunan kurbanlık 24 aylık büyükbaştır. Hayvanın hiç doğum yapmamış ve ergenliğe girmiş olduğu dönemler olarak kabul edilir.

  • Hayvan yaşının en az 2 yaş olması gerekir.
  • 24 aylık olmayan düve kesimi caiz değildir.
  • Sığır ve mandanın ön iki dişinin iri olması gerekir.
  • Eğer ön düşleri henüz yeterinde gelişmiş değilse hayvan iki yaşından küçüktür.

Düve alımı yaparken mutlaka yaşına dikkat edilmeli ve İslami şartlara göre kesiminin yapılması sağlanmalıdır. Kurbanlık düve fiyatları 2022 iki yaşından itibaren satışa çıkarılan dişi sığır için hesaplanır.

Kurbanlık Düve Kaç Kilodur?

1,5 yaş ile 2 yaş arasında olan düvelerin ortalama kilosu sağlıklı olduğu haliyle 500 kilo ile 600 kilo arasındadır. 10 aylık dana 7 ay içinde 550 kiloya ulaşabilirken, iyi bakılması durumunda 600 kiloya kadar ulaşabilir.

Hayvanların 6 aylıktan itibaren kilo, diş ve beslenme durumlarına bakılarak satın alınması önerilmektedir. Kurbanlık düve fiyatları 2022 düzenlemelerine göre canlı hayvan satışında düve 30 bin TL’den başlayan ve kilo aralığına göre de değerlendirildiğinde 60 bin TL’ye kadar da çıkabilen kurbanlık hayvandır.

Düve Alırken Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Düve alırken yaşını anlamak için ön dişlerine bakmak gerekmektedir. Ön dişleri gelişmiş ve irileşmiş olmayan hayvanlar 1 yaşın altında olabilir veya 1,5 yaşa yeni basmış olabilir. 24 aylık düve satışlarında dişleri sağlıklı ve iri görünecektir. Aynı zamanda hayvanın sağlıklı olup olmadığını da dişlerine bakarak anlayabilirsiniz.

Kilosu 400’ün altında olan büyükbaş hayvanlar ‘’cinsine göre’’ alınmamalıdır. Düve kilosu 550 ile başlamaktadır.

Düveden Ne Kadar Et Çıkar?

Düveden kilosuna ve yenir bölgelerine göre 120 kilo et çıkabilmektedir. Hayvanın sağlıklı olması, yağ ve et oranına bağlı olarak ortalama 600 kilo olan bir düve 200 kiloya kadar et verebilmektedir. Canlı ağırlığına göre %60 oranının hayvandan çıkacağı düşünülerek ölçüm yapılmalıdır. Genç hayvanlarda sık ve daha az et çıkma olasılığı vardır.