Bilgi BankasıKurbanlık-Tosun-Fiyatları-2022

Kurbanlık Tosun Fiyatları 2022

Kurbanlık alırken yaş, sağlık ve veteriner kontrollerinden geçip geçmediğine dikkat edilmelidir. Kurbanlık tosun genellikle dana ve boğa için kullanılan büyük baş hayvanlara denir. Kurbanlık tosun fiyatları 2022 yılındaki son düzenlemelere göre kilo, yetiştirilme şekli ve yeri üzerinden değerlendirilir. Genel olarak büyük baş için 20 bin TL ile 50 bin TL arasında fiyat verilmiştir.

Türkiye’de Kurbanlık Fiyatları 2022

Türkiye’deki son ekonomik gelişmelerle birlikte 2022 yılındaki kurbanlık fiyatları da farklılık gösteriyor. Güncellenen fiyatlar, besili hayvanların doğal koşullarda çiftlik ortamında yetiştirilmesi, yemi, taşınması ve kilosuna da bağlı olarak satışa çıkarılmaktadır. Kurbanlık tosun fiyatları 2022 yılında alınan bilgilere göre ortalama 750 kilogram olan tosunlar üzerinden değerlendirilmektedir.

 • Büyükbaş dana fiyatları 12. 800 bin TL ile 40 bin TL arasındadır.
 • Büyükbaş düve fiyatları 13. 500 TL ile 33. 000 TL arasındadır.
 • Büyükbaş deva fiyatları 27.500 TL işe 45.000 TL arasındadır.
 • Büyükbaş tosun fiyatları genel olarak 15 bin TL ile 50 bin TL arasında değişebilir.

Türkiye’deki ekonomik düzenlemelere göre İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır gibi bölge bölge merkezi olan illerde fiyat aralıkları kurbanlıkların nereden geldiğine bağlı olarak değişmektedir. Her yıl yapılan düzenlemelerle birlikte, kurbanlığın kilosu, yaşam ve yetiştirme durumuyla birlikte geldiği yerin de fiyat ortalamalarında etkili olduğu görülmektedir. Fiyat aralıklarını birçok faktör belirler.

2022 Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Kurbanlık tosun fiyatları 2022 yeni fiyat listesine göre fiyat aralıkları illere ve satış alanlarına göre değişmektedir. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişirken, büyükbaşlar da 15.000 TL ile 50.000 TL arasında farklar gözlemleniyor. Dana, boğa, düve, deve fiyatları satış alanı ve yetiştirildiği yer üzerinden değerlendirilerek satış alanın çıkarılmıştır.

Büyükbaş kurbanlık için fiyatlar kilosuyla ölçülmektedir. 750 kilograma kadar büyükbaş satışı yapılır ve ortalama olarak çıkan et kilosuna göre de değerlendirilir. İslami şartlara göre hayvanın hasta olmaması, veteriner kontrolünden geçmesi ve hayvanların kesime uygun vaziyette taşınmış olması da önemlidir. Bu şartlar altında canlı hayvan alımı yapılmalıdır.

2022 İllere Göre Kurbanlık Tosun Fiyatları

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık alımında illerdeki hayvancılıkla birlikte taşınan bölgenin arasındaki mesafe fiyatlara yansımaktadır. Kurbanlık tosun fiyatları 2022 yılı düzenlemelerine göre Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Adana gibi illerde fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Yıllık fiyat ortalaması hayvancılıktaki yemleme, besleme ve taşımalara göre fark gösterir

 • İstanbul’da büyükbaş fiyatları 24 bin TL ile 40 bin TL arasında görülmektedir.
 • İzmir’de büyükbaş fiyatları 23 bin TL ile 40 bin TL arasındadır.
 • Ankara’da büyükbaş fiyatları 23 bin TL ile 40 bin TL arasındadır.
 • Bursa’da büyükbaş fiyatları 23 bin TL ile 44 bin TL arasındadır.
 • Gaziantep’te büyükbaş fiyatları 22.500 bin TL ile 41. 500 TL arasındadır.
 • Adana büyükbaş fiyatları 23 bin TL ile 40 bin TL arasındadır.
 • Diyarbakır büyükbaş fiyatları 21.500 TL ile 40.500 TL arasındadır.
 • Konya büyükbaş fiyatları 21.500 TL ile 40.500 TL arasındadır.

Kurbanlık Tosun Et Kilogramı Ne Kadar?

Kurbanlık tosun cinsine göre kilogramı da değişir. Dana üzerinden hesaplandığında kesimi yapılan hayvandan çıkacak ortalama kilo et 100 kiloya kadar olabilir. Deve ve dana en çok eti olan hayvanlardır. Bunun dışındaki düve gibi büyükbaş kesimlerinde 40 kiloya kadar et çıkması mümkündür. Hayvanın genel kilosu üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kurbanlık tosun fiyatları 2022 listesi de et kilogram oranına göre düzenlenmektedir.

Büyükbaş Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Canlı hayvan seçerken ilk işimiz her zaman hayvanın sağlıdır. Bunun için veterinerle anlaşarak birlikte gitmek hayvan hakkında bilgi edinmek için önemlidir. Ama satışa çıkarılan hayvanların birçoğu zaten kontrolden geçer bunu da bilmelisiniz. Dişlerine bakmak, yaşını bilmek ve yara, hastalık gibi bir durumu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Kurban Bayramında Hangi Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanlar Kesilebilir?

Kurban bayramında küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesilmesinin amacı, dağıtmaktır. Bu nedenle kümes hayvanı kesilemez. Koç, oğlak, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlar kesilebilirken, dana, inek, boğa, deve, düve gibi büyükbaş hayvan kesilmesi de uygun görülür. Amaç hayvanların etlerini paylaşarak, İslamiyet’in farzını yerine getirmektir.