Bilgi Bankasıankara-hisseli-kurbanlik-satisi

Ankara Hisseli Kurbanlık Satışı

Ankara hisseli kurbanlık satışı en çok 7 kişinin bir araya gelerek kurbanlık hayvanı satın almasını ve etini eşit olarak paylaşmasını içermektedir.

Hisseli Kurban Nedir?

Birçok âlim ve din adamı kurban kesme konusunda farklı görüşler ve yorumlar ortaya koysa da tüm fikir ve yorumların birleştiği nokta, hisse senedi satışındaki sayısının maksimum 7 olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Hisseli kurban kesen kişi ve kişilerin niyet etmesi çok önemlidir. Hissedarlardan herhangi birinin sadece eti değerlendirebilmek amacıyla pay sahibi olması kurban kesiminin kabul olmamasına sebebiyet verir. Tüm hissedarlar, Allahın ibadetini ve kurbanını yerine getirmek için kurban kesimine katılmalıdır. 

 Kurban Kesiminde Kaç Hissedar Olmalı? 

kurban-kesiminde-kac-hissedar-olmali

Hisse senedi arzlarında en çok merak edilen konulardan biri de tek veya çift haneli ortaklıklardır.  Hadislerden anladığımıza göre Allah katında ve dinimizde 1 olana ibadet etmek ve değer vermek önemlidir. Bu anlayış ile gücü yeten her Müslüman’ın kurban kesimini bir başına tamamlaması gerektiğidir.  Ancak buradan, kurbanın ibadetinin eş ortaklığı yoluyla gerçekleşmediği sonucuna varmak tamamen yanlıştır. Bir hayvanın bedelini karşılayacak gücü olmayan vatandaşlar hisseli kurban kesimini tercih etmektedir.

 Ankara Hisseli Kurban 

Dinimizde en fazla 7 kişinin bir araya gelerek kurban kesmesine müsaade edilmiştir. Bu süreç aynı zamanda ortaklar için 4+3 hisse şeklinde de olabilir. 

 Kurbanı Kim Kesmeli? 

 

kurbani-kim-kesmeli

Dinimizin bütün mezhepleri için hisseli kurban kabul edilir. Ancak Müslümanların hisseli kurban kesimlerine gayrimüslimleri hissedar koşmak caiz değildir. Hissedarların gücü ve bilgisi yetiyor ise kurbanı taraflarınca kesmeleri daha makbuldür. Lakin bilgileri yok ise hayvana eziyet edilmemesi için tecrübeli kimseler kesim işlemini gerçekleştirmelidir. Ankara hisseli kurban satışında, satın alma işleminden sonra izin verilen alanlarda vekâleten kurban kesilmesi mümkündür. Kesilen kurbandan vakıf veya derneğe pay verilirken tüm pay sahiplerinin müşterek vekâletname vermesi gerekir. Bu vekâletname hem satış hem de diğer prosedürleri kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. 

Kurbana Katılan Hissedarlarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

  • Ankara hisseli kurbanlık satışı kesimine katılan hissedarlar da aranan en önemli şart Müslüman olmaktır. Ayrıca bu kişilerin kurban kesimindeki niyetleri sadece kurban ibadetini yerine getirmiş olmaktır. Eğer kişi veya kişiler Allaha olan bağlılığını simgesel olarak göstermek yerine et sahibi olabilmek niyetiyle keser ise ibadet yerini bulmayacaktır. 
  • Kurbana katılan tüm hissedar kişiler aynı amaç uğruna birleşmeli ve hayvan o amaç doğrultusunda satın almalıdır. Aksi halde ibadet mekruh sayılabilmektedir. 
  • Dinimiz kaynaklarınca kurban kesiminde belirlenen hissedarlık sayısı 7 ile sınırlıdır. 7 sayısı aşmayacak şekilde kurban kesimine önce ve sonraki süreçlerde paydaşlar katılabilir.
  • Kurban kesimi işleminden sonra, kurbanın tüm parçaları hissedarlar arasında eşit olarak dağıtılmalıdır. Bu nedenle kurban etinin terazi kullanılarak kurbana eşit olarak dağıtılması işin dini açıdan önem arz etmektedir.

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilmelidir?

Kurbanlık hayvanın seçilmesi özellikle birden fazla hissedar olduğunda çok kolay bir süreç olmayabiliyor. Seçilen kurban dini kriterleri karşılamalı aynı zamanda etinin insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaması gerekmektedir. Kurban seçimi yapılırken hayvanın sağlıklı olması, hamile olmaması, ateşinin olmaması ve dini kriterlere göre sakat olmaması gerekir. Kurbanlık hayvanların ağızlarına bakıldığında 2 yaş dişlerini döken ve süt dişlerin düşmüş olmalıdır. Bu nedenle hayvanın en az 2 yaşında olması da dini bir gerekliliktir. Küçükbaş hayvan seçilecekse 1 yaşında olmalıdır. Kurbanlık hayvanın doğru bir şekilde seçilmesinin en kolay yolu hayvanı el yordamıyla kontrol etmektir. Kurbanın derisine ve uzuvlarına dokunarak yeterince beslenip beslenmediğini kolayca anlayabilirsiniz.

Ankara Hisseli Kurbanlık Satışı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Kurban Kesebilir? 

Ardahan yaylasında bulunan Osmanoğulları çiftliğinde doğal ortamda yetiştirilen kurbanlar özenle bakılmaktadır. Ankara hisseli kurban satışı için çiftliğimizden temin edilen kurbanlık hayvanlar tecrübeli kasaplarımız tarafından kesilir, hissedar sayısına göre hakları bölünür ve hijyenik  ortamda adrese teslim edilir. Dinimizde kurban, aklı başında ve ergenliğe ulaşmış her insana farzdır, kimin kurban keseceği dinimizde açıkça belirtilmiştir. Kurban kesecek kişilerde bulunması gereken kriterler aşağıdaki gibidir;

  • Müslüman  
  • Aklı yerinde 
  • Özgür 
  • Zengin sayılacak kadar mal varlığı olan  
  • Borcu olmayan

 Kurban Ne Zaman Kesilir? 

Ankara hisseli kurbanlık kesimi bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilmelidir. Kurbanlık hayvanlar öküz, koyun, koç, dana ve keçi gibi hayvanlardan seçilmelidir. Tavuk, horoz gibi hayvanlar kurbanlık hayvan niyetiyle kesilemez.

 

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?