Bilgi Bankasıdana-hissesi-kac-kisi-olur

Dana Hissesi Kaç Kişi Olur 

Dana hissesi kaç kişi olur sorusu büyükbaş hayvanı tek başına kesmeye maddi durumu elvermeyen vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.

Hisseli Kurban Kesimi Nasıl Oluyor?

Ramazanın yaklaşması ile birlikte birçok vatandaşın aklındaki en önemli sorulardan biri de hisseli kurbanlık nasıl olur ve dana hissesi kaç kişi olur sorularıdır. Çünkü bu konu dinen farklı yorumlar içermektedir. İslami tartışmalarda âlimlerin çoğu hisseli kurban kesme hususunda farklı yorumlamalar ortaya koymuşlardır. Ancak dini kaynaklardan elde edilerek bu konuda ortaklaşa varılan sonuç hisseli kurbanlıkta hisse sayısı yediyi aşmamalıdır. Hisseli kurban kesecek her paydaşın kurban ibadetine niyet etmeleri de ibadetin geçerli olması açısından önem arz etmektedir. Ortaklardan biri sırf etini kullanmak adına kurbana paydaş olduysa ve bu durum diğer ortaklar tarafından biliniyorsa kurban kesilmesi dinen geçerli olmayacaktır. Hisseli kurban kesiminde hissedarların hepsi bu dini ritüeli Allah rızasını kazanmak amacıyla yapmalıdır.

Kurbanın Hissesi Kaç Olmalıdır? 

Kurbanlık hayvanların ağırlığı standartların üzerinde olsun ya da olmasın kurbanlık hayvanın oranını etkileyen bir faktör değildir. Bu nedenle kurbanlık parça sayısı, hayvanın özelliklerine bakılmaksızın 7 olarak dini kaynaklara göre belirlenmiştir. Ancak vatandaşlar 2 ya da 4 kişi olarak kurban edilen hayvanları satın alabilirler. Daha önce belirttiğimiz gibi hisse sayısı en fazla 7 olmalıdır. Minimum hissedar sayısı ise 2 kişi olmalıdır. Büyükbaş hayvan kesmek isteyen ancak maddi imkânları el vermeyen kişiler büyükbaş hayvana hissedar olarak katılabilirler. Bu hususta İslami kurallar çerçevesinde kurban kesmek isteyenler için tüm detaylar açıkça belirtilmiştir.

Kurbanlık Dana Seçimi Nasıl Olmalıdır?

kurbanlik-dana-secimi-nasil-olmalidir

kurbanlik-dana-secimi-nasil-olmalidir

En doğru seçimi yapabilmek için dikkat edilmesi gereken ilk kriter hayvanın uygun şekilde beslenmiş ve sağlıklı olmasıdır. Bunun dışında diğer kriterler aşağıdaki gibidir;

  • Kurbanlık dana seçerken yukarıdan bakıldığında hayvanın dikdörtgen gözükmelidir
  • Arkadan bakıldığında dananın gövdesi kareye benzemelidir 
  • Sağlıklı bir dananın gözlerine bakıldığında parlak ve açık olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Derileri yumuşak ve canlı gözükmelidir.
  • Dananın kalçaları baldırlarından daha kıvrımlı olmalıdır.
  • Dananın çıkıntıları belirsiz olmalıdır yani dokunulduğunda hissedilmemelidir. 
  • Besili dananın göğsü kısmen dolu olmalıdır. 

Dananın Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır? 

Kurban edilecek dananın sağlıklı olması dini açıdan önemlidir. Bu nedenle kurbanlık hayvan seçmeden önce hissedarların hayvanın tamamen sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Bir buzağının sağlıklı olup olmadığını belirlemenin ilk yollarından biri, hayvanın nasıl durduğunu gözlemlemektir. Buzağının dört ayağı yere sağlam basıyorsa, hayvan büyük olasılıkla sağlıklıdır. Kulaklarında küpe olmalı ve en az 2 yaşını doldurmuş olmalı ve 2 yaş dişi ile süt dişlerini dökmüş olmalıdır. Bir buzağının sağlıklı olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da burnunu incelemektir. Hayvanın burun bölgesinde kuru ya da çatlak olmamalı aksine nemli ve parlak olmalıdır. Nemli ve parlak olmalıdır. Burun bölgesinde bir çatlak veya kuruluk, hayvanın geçmişte bir hastalık geçirdiğinin bir işareti olabilir. Tüm bu adımlardan sonra hayvanın sağlıklı olması sağlanmalı ve ardından hayvan dini usullere göre korkutmadan, kesileceğini anlamadan ve eziyet etmeden kesilmelidir. 

Hisseli Kurbanlık Danaya Kaç Kişi Girebilir? 

hisseli-kurbanlik-danaya-kac-kisi-girebilir

hisseli-kurbanlik-danaya-kac-kisi-girebilir

Koç veya koyun ne kadar büyük ve değerli olursa olsun, sadece bir kişi tarafından kurban edilmelidir. Bunun dışında tüm hissedarların anlaşması ve rızasının alınması ile yedi kişi için büyükbaş hayvanların kesilmesine izin verilmektedir. Yani dana hissesi kaç kişi olur sorusunun cevabı; Kurbanlık dana hissesi 2 ile başlamak koşuluyla 7 kişiye kadar bölünebilmektedir.

Dana Hissesi Kaç Kişi Olur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurban Hissesi Nedir? 

Kurban hissesi, en çok yedi kişinin kurban almak için bir araya gelmesiyle her bir kişiye düşen paydır. Eğer kişi, kurban olarak küçükbaş hayvan satın alırsa, kurbanda hisse söz konusu olmaz. Kurban hissesi olabilmesi için birden fazla kişinin aynı kurban için parasal bir bedel ödemesi gerekir. Sonuç olarak kurban hissesi kesilecek hayvanın bedeninden parasal bedel ödeyen kişi sayısı kadar hak elde edilmesidir.

Kurbanda Hisse Sayısı Kaçtır? 

Kurban kesmek isteyenler İslami kurallara göre hareket etmelidir. Küçükbaş sayılan koyun ve keçi gibi hayvanlara hissedar olma söz konusu değildir. Bu hayvanların satın alınması bir kişi tarafından yapılmalıdır. Büyükbaş kurbanlık hayvan için dini kurallara göre gerçekleştiğinde en fazla 7 kişi olmak koşuluyla hissedar olunabilir.

Kurbanlık Düvelerimiz

Adak Kurbanı