Bilgi Bankası2023-kurban-bayrami-ne-zaman

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman

2023 Kurban Bayramı ne zaman sorusu ramazanın yaklaşması ile birlikte merak edilmeye başlandı. Bu yazımızda merak ettiklerinize değineceğiz.

Kurban Bayramı Hangi Gün? 

 Kurban Bayramı bu sene için 28 Haziran 2023 Çarşamba gününe tekabül etmektedir. Arefe günü olan 27 Haziran Salı ve Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 28 Haziran Çarşamba günü kutlanacak. Kurban Bayramı 1 Temmuz Cumartesi günü sona erecektir. 

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban bayramı en uzun bayramdır. Dolayısıyla tatil süresini değerlendirmek isteyenler tarafından Ramazan Bayramından sonra 2023 Kurban Bayramı ne zaman ve kaç gün olduğu merak edilmektedir. 2023 Kurban Bayramı 1. gün çarşambaya denk geliyor. Arefe olan Salı gününde idrak kutlanacaktır. Bu nedenle bayram tatilinin bu senede 9 güne uzatılma olasılığı konusunda beklentiler yüksek. 

Kurban Bayramının Önemi Nedir?

kurban-bayraminin-onemi-nedir

Kurban etme anlayışı hem birey hem de toplum için özel bir anlam taşımaktadır. İnsan kurban keserek Allah’ın emrine teslim olmalıdır. Çünkü bu sorumluluğu yerine getirdiğinde kulluk bilincini sürdürdüğünü açıkça ifade etmektedir. Her kurbanda müminler, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in Allahın emrine mutlak itaatle uyduğu hatırası tazelenmektedir. Biz Müslümanlarda buna benzer bir itaate hazır olduğumuzu sembolik olarak gösteririz. Kurban toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu diri tutar ve sosyal adaletin gerçekleşmesini katkı sağlamaktadır. Bu rol, özellikle yoksulların et satın alma imkânlarının hiç olmadığı veya çok sınırlı olduğu ortamlarda daha net görülmektedir. 

  Kurban Bayramı Takvimi Nasıl Olacak?

  • Ramazan Başlangıç: 23 Mart Perşembe 
  • Kadir Gecesi: 17 Nisan Pazartesi 
  • Ramazan Bayramı Akşamı: 20 Nisan Perşembe 
  • Ramazan Bayramı 1.Gün: 21 Nisan Cuma
  • Cuma Ramazan Bayramı 2. Gün: 22 Nisan Cumartesi
  • Cumartesi Ramazan Bayramı 3. Gün: 23 Nisan Pazar

Kurban Bayramı yaklaştığında kurbanlık hayvan arama sürecide başlamaktadır. Uygun şekilde kesip sonra bölerek devam etmesi gereken bu aşamalar doğru uygulanmalıdır. Eğer bu sıralamalara dikkat edilmezse haram sayılacak durumlara sebebiyet verilebilir. Peki, İslami usullere göre kurban nasıl kesilir öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin… 

Kurban Nasıl Kesilmelidir?

kurban-nasil-kesilmelidir

2023 Kurban Bayramı ne zaman sorusunu yanıtladıktan sonra bir diğer merak edilen kurban ne zaman kesilmelidir sorusuna değineceğiz. Kurban Bayramı’nın birinci gününden başlayarak bayram namazından sonra üçüncü güne kadar kesilmesi mümkündür. Ancak dini kaynaklara göre sabah kesmesi vacip sayılmaktadır. Kurbanlık hayvanın yaralanmamış olması veya öleceğini hissetmemesi konusunda dikkat etmek önem arz etmektedir. Bıçakların keskin olması önemlidir bu aşamada bilenmemiş bıçakla kesim işlemi yapmak hayvana eziyet verebilir ve buda dinimizce hoş karşılanmaz. Kurbanlık hayvanın 3 ayağı tutulur sağ arka ayağı serbest kalacak şekilde bağlanır. Ardından hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye dönük olacak şekilde sol tarafa yatırılır. Tekbir getirilerek şah damarı, nefes borusu ve yemek borusu aynı anda kesilir. Kurbanlık hayvanın derisinin hazır olması için kanın akması ve soğuması beklenir. Kurban kesimi tamamlandıktan sonra etler düzgün bir şekilde bölünerek dinlenmeye bırakılır. Kurban eti İslami usullere göre dağıtılmalıdır. Kurban kesildikten sonra iki rekat namaz kılmalı ve Allah’a şükür edilmelidir. İslami usullere göre kurban etinin paylaştırılması da önemli bir husustur. Etin üçte biri yoksullara, üçte biri komşulara, geri kalanını da misafire ve ev sahibine bırakılmalıdır. 

Kurban Bayramı Ne Zaman 2023 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurbanlık Hayvanlar Nelerdir?

Kurbanlık hayvanlar, İslami usullerin simgesi olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardır. Kurbanlık hayvanlar koyun, keçi, inek, öküz ve buzağıdır. Küçükbaş hayvanlar, yalnızca bir kişi tarafından kurban edilen hayvanlardır. 

Online Kurban Satın Alınır mı?

 Osmanoğulları Besi Çiftliği kurbanlık hayvanları doğal şartlarda ve ortamlarda yetiştirmektedir. Bu şekilde yetişen hayvanların beslenme şekilleri de kurbanlık hayvan arayışı içinde olanlar için uygundur. Çiftliğimiz ayrıca internet üzerinden de online kurban satışı yapmaktadır. Hayvanların tüm bilgilerini internet sayfamız üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

 Kurban Fiyatları Nedir? 

İslam’da sünnet ve vacip sayılan, bazı mezheplerde farz olan kurban, önemli bir şarttır. Kurban fiyatları, her sene bir önceki seneye göre farklı rakamlarla sunulmaktadır. Bunun sebebi çiftçilerin harcamaları, enflasyondaki değişimler, yem fiyatları gibi unsurlar rakamların değişmesini etkiler. Son bir yılda yem ve ilaç fiyatlarındaki artış nedeniyle artan kurbanlık fiyatları bu yıl da ibadet etmek isteyenleri etkileyecektir.

Kurbanlık Tosunlarımız

Kurban’ın Anlamı