Bilgi Bankası

Hisseli Kurbanlık Satışı Ankara sorumluluğunu yerine getirmek isteyen kişilerce merak edilmektedir. Bu yazımızda merakları giderecek tüm detaylara değineceğiz.

Kimler Kurban Kesebilir?

Aklı başında ve erginlik çağına ulaşmış her Müslüman’a farz kılınan kurban, İslami açıdan da Hz. İbrahim ile başlayan sünneti her yıl ihya etmekle bizleri sorumlu tutmuştur. Kurban kesmek Allaha yakınlığın ve bağlılığın bir simgesidir. Kişilerin kurban kesmek için belirli kriterlere sahip olması ve bu yükümlülüğü İslam’ın esaslarına göre yerine getirmesi önemlidir. Bu şartlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Özgür olmak 
  • Zengin sayılacak kadar varlığa sahip olmak
  • 85 gram altın veya 595 gram gümüş veya benzeri servete sahip olmak
  • Lüks ve zaruret sayılan mal borcu hariç başka borca sahip olmamak

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır?

İslam’a göre hayvanlar kesilirken birinci öncelik kesimden önce besmele çekmektir. Helal kesimde hem kurbanlık hem de geleneksel kesim için gerekli olan besmele, bilinçli olarak beyan edilmediği takdirde hayvanın etini haram kılmakta, unutulması durumunda ise etin yenmesinde mahsur yoktur. Kurbanlık hayvanların ateşli hastalığı veya hamileliği, kulak küpesi, bir veya iki gözünde körlük, kulak veya kuyruklarının tamamen kesik veya eksik olması durumunda kesime gönderilmemesi sağlık açısından önemlidir. Kurbanlık hayvanda bu sorunlar yoksa sahibi tarafından eğer sahibi yapamıyorsa tecrübeli bir Müslüman kişi tarafından yapılmalıdır. Kesim işlemini gerçekleştiren kişi de “Bismillahi -Allahu Ekber” demeli ardından, “inne salâtî ve nusik ve mahyaye ve memati lillahi rabbi’l-alamî la şerîke leh” denilmelidir. Ayrıca kurban edilen hayvana acı ve eziyet vermemek için dikkatli ve hızlı hareket edilmeli, keskin bir bıçak kullanılarak hayvanın daha az acı çekmesi sağlanmalıdır. Kurban kesmek isteyen her vatandaşın görevi, hayvanların kesim yerinde yan yana durmaması için hassas davranarak kesimi tamamlamak ve son olarak çevrenin temizliğini sağlamaktır.

Kurban Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Her yıl Kurban Bayramı’na yakın belirlenen Hisseli Kurbanlık Satışı Ankara 2023 yılında yüksek rakamlarla karşımıza çıkmaktadır. Küçük ve büyükbaş kurbanlık fiyatları bölgeye ve seçilecek hayvan türlerine göre değişkenlik gösterse de son bir yılda gıda ve ilaç fiyatlarındaki artış nedeniyle kurban fiyatları, bu sene görevlerini ihya etmek isteyen kişileri etkileyecektir. Enflasyondaki artış hayvanların beslendiği yem fiyatlarını da etkilemesi sebebiyle önceki yıllara göre rakamlarda yükselme söz konusudur. Ancak dinimiz kolaylık dini olduğundan eskiden beri tercih edilen hisseli kurban kesiminin bu sene daha çok tercih edileceği öngörülmektedir. Hisseli kurban kesimi en fazla 7 kişinin bir hayvanı satın alarak etinin eşit şekilde paylanmasını içermektedir. Dikkat edilmesi gereken bir husus olarak, koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlar ortaklaşa kesilememektedir. Bu hayvanların kesimi ve hisseleri 1 kişiye ait olmalıdır. 

Ankara Kurban Fiyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurban Ne Zaman Kesilir? 

Kurban Bayramı’nda ilk üç gün kurban kesilebilmektedir. Ancak ilk gün kurbanı kesmek daha faziletli sayılmaktadır. Sabah namazından sonra veya bayram namazı kılınana dek kurban kesimine dinimizde izin verilmektedir.

Kurban Kesimi İçin Uygun Olan Hayvanlar 

kurban-kesimi-icin-uygun-olan-hayvanlar

Her eti yenen hayvan kurban olarak kesilememektedir. Yaban hayvanları, horoz ve tavuk gibi hayvanlar bu sınıflandırma içerisindedir. Kurban kesimine uygun olan hayvanlar arasında; koyun, koç, keçi ve dana kesimlerinin yanı sıra erkek ya da dişi deve bulunmaktadır. Koyun gibi kesilen hayvanın erkek, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların toklu olması, değilse toklu ile aynı fiziksel özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Kurban Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Kurban etmek için seçilen hayvan kesim zamanı geldiğinde kıbleye doğru çevrilir. Besmele çekilir ve tekbir getirilerek hayvan eziyetsiz şekilde kesilmelidir. Hayvanın daha az acı çekmesi için keskin bir bıçak kullanmak önem arz etmektedir. Hayvanın kesildiğini anlamamasına gayret edilmeli, korkmasını gerektirecek durumlardan kaçınılmalıdır. Allaha bağlılığımızı gösteren bu ritüeli gerçekleştirirken doğru uygulamaya özen göstererek günaha sebebiyet vermemeli ve kurban etinin helal sayılabilmesi için bu noktalara dikkat etmeliyiz. 

Kurbanlık Koyun Fiyatları Nedir?

Tek başına kesim yapmak isteyen ancak bütçesini zorlamak istemeye vatandaşlar genel olarak kurbanda koyun kesimini tercih etmektedir. Hisseli Kurbanlık Satışı Ankara 2023 yılı içerisinde koyun fiyatları 3,5 bin ila 6 bin TL bandında değişmektedir.

 

Ankara Büyükbaş Hayvan Fiyatları

 

Eski Anadolu Uygarlıklarında Kurban