Bilgi BankasıAnkara’da Kurbanlık Nereden Alınır?

Ankara’da Kurbanlık Nereden Alınır?

Kurban Bayramı, dünyanın birçok yerinde Müslümanların ibadetlerini yerine getirdiği bir bayramdır. İbadet gerçekleştirilebileceği gibi yardıma muhtaç kişilere el uzatılır. Bu bayramda dini açıdan kabul gören hayvanlar, kurban edilir. Hayvanların alım işlemleri ise kurbanlık satışını yapan kişiler ile birlikte sağlanır. Peki, Ankara’da kurbanlık nereden alınır? 

 

Kurban İbadeti

Kurban kesmek dini açıdan Allah’a boyun eğme, şeklinde ifade edilir. Diğer bir anlamı ise kulun kulluğunu kabul etmesidir. Kurban ibadeti dini açıdan yükümlülüklerini taşıyan kurbanın kesilmesi ve bunun Hayırlara vesile olması şeklinde gerçekleşir. İbadetini gerçekleştiren kişi, kestiği kurbandan ihtiyaç sahiplerine de yardım etmelidir. Ankara’da kurbanlık nereden alınır? Kurban ibadetinin gerçekleştirilebilmesi için büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar arasından sağlıklı, yaşını doldurmuş ya da herhangi bir problemi olmayan bir hayvan seçilmelidir.

 

Kurban Bayramında Hangi Hayvanlar Kesilir?

Kurban bayramında Allah’ın emrettiği hayvanların kurban edilmesi gerekir. Bunlar;

 • Küçükbaş ve büyükbaş kategorisi içerisinde bulunur.
 • Koyun
 • Keçi
 • Sığır
 • Manda
 • Ve deve olarak yer edilir.

Ancak bu hayvanların da kendi ağırlıklarına, yaş durumuna, sağlık durumlarına göre dini yükümlülüğü taşımaları gerekir. Ankara’da kurbanlık nereden alınır?  Koyun ve keçinin kurban olarak sayılabilmesi için 1 yaşını kesinlikle doldurmaları gerekiyor. Bu durum sığır ya da manda için ise 2 yaşını doldurmuş şartıyla bulunur. Deve kurban edenlerin 5 yaşında bir deve kesmeleri, dini açıdan kabul görür.

 

Dinimizde Kesilmesi Ve Kurban Edilmesi Kabul Görmeyen Hayvanlar

Kurban bayramında her hayvanın kurban edilmesi, doğru değildir. Burada belirli hayvanlar dini açıdan kabul gördüğü gibi bazıları ise kabul görmez. Bunlar;

 • Cılız ve besili olmayan hayvanlar
 • Dişi hayvanlar
 • Kör olan hayvanlar
 • Kulak kuyruk ya da herhangi bir bölümünde kesik olan hayvanlar
 • Ve son olarak sağlık açısından kurban edilmeye uygun olmayan hayvanlar şeklinde yer edinir.

Bu durumlarda olan herhangi bir hayvanın kurban bayramında kurban edilmesi, dinimiz açısından da uygun değildir. Aynı zamanda gerek sağlık açısından da, kesinlikle doğru olmaz. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi, firmamızın iletişim adresi üzerinden edinebilirsiniz.

 

Kurbanlık Hayvanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban bayramında kurbanlık hayvan seçerken belirli niteliklere, dikkat edilmesi gerekir. Burada ilk olarak hayvanın sağlıklı olması gelir.

 • Sağlıklı olmayan hayvan, dini açıdan uygun değildir.
 • Besili olması diğer önemli bir şarttır.
 • Hamile hayvanların kesilip kurban edilmesi dinen yasak bir durumdur.
 • Küçükbaş hayvan kategorisi içerisinde bulunan koyun ya da keçinin 1 yaşında olması
 • Büyükbaş hayvan kategorisi içerisinde olan Manda ve sığırın ise en az 2 yaşını doldurması kurban olması adına bilinmesi gereken özelliklerdir.

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte bütün bu şartları taşıyan ve dini açıdan doğru kurbanlık seçimlerinizi yapmanız adına, Osmanoğulları besi çiftliği ile iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kurbanlık Satışı Yapan Yerler Nerelerdir?

Kurban bayramının gelmesi ile birlikte, kurban satışı gerçekleştirmeye başlanır. Bunun için pazar yerleri kurulur. Pazar yerleri ikametgah edilen şehrin düzenli olarak belirli bir alanıdır. Tercihen herhangi bir firma ile de anlaştığınız takdirde kurbanlık alışı yapabilirsiniz. Kurbanlık satışında birçok kişinin tercihinde olan Osmanoğulları besi çiftliği, çiftlikte yetişen hayvanları ile birlikte ibadetinizi gerçekleştirmenizi sağlayabilir. Sağlıklı, yaşını doldurmuş herhangi bir problemi olmayan ve kestirmeye uygun hayvanlar için bütçenize uygun kurbanlık alımında, Osmanoğulları besi Çiftliği’nin Resmi Web Sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ankara’da kurbanlık nereden alınır? Ankara’da ikametgah edenler için kurbanlık alımı, Osmanoğulları besi çiftliği ile Türkiye’nin dört bir yanına satış gerçekleştirilir. Firma Ankara’da yaşayanlar için de hizmet sağlar.

 

Ankara’da Kurbanlık Nereden Alınır?

Ankara’da ikametgah edenler için kurbanlık alım ve kesim yerleri Diyanet’in resmi web sitesi üzerinde duyurulur. Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte birçok kişinin ibadetini gerçekleştirmek adına satış yerlerini gidip, dini açıdan uygun bir kurbanlık alması gerekir. Ankara’da kurbanlık nereden alınır?  Gerek kurban satış yerleri, gerekse kurban kesim yerleri hakkında detaylı bilgiyi Diyanet İşleri’nin resmi web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı ve dini yükümlülükleri taşıyan bir kurbanlık almak istediğinizde, Osmanoğulları besi çiftliği Türkiye’nin dört bir yanına satış gerçekleştirir. Bununla birlikte her bütçeye uygun alımlarda yapılabilir. İbadetinizi usulüne uygun yapmak adına, tercihiniz olabiliriz.