Bilgi Bankası

Her yıl Hicri takvim baz alınarak kutlanan Kurban Bayramı’nın, 2020 yılı içerisinde ne zaman kutlanacağı belli oldu. 2020 yılı için Kurban Bayramı’nın ne zaman olacağı belli olunca, Kurban Bayram namazı saat kaçta sorusunun cevabı da bulunmuş oldu.

Kurban Bayramı Hakkında Bilgi

Yakınlaşmak anlamına gelen ve Arapça dini bir terim olan kurban, Müslümanlıkla birlikte diğer dinlerde de görülen bir ibadet şeklidir. Yalnız bu ibadetin nasıl yapıldığı her dinde farklılık gösterir. Müslümanlar, Allah’a yakınlaşmak olarak baktıkları Kurban Bayramı’nda Allah için kurban keserler ve bu ibadeti bu şekilde yerine getirirler. Her yıl belli tarihlerde yapılan bu ibadet, Müslümanlığın bir gereği olarak kabul edilir.

Kurban Bayramı’nın Dindeki Yeri

Kurban Bayramı Müslümanlık’ta ayrı bir yere sahip olan ve dinimizin en büyük bayramı olarak kabul edilen bir bayramdır. Kurban Bayramı hac günlerinin hemen ardından ve Ramazan ayından sonra gelir. Müslümanlar tüm bu süreçte ibadetlerini yerine getirip Allah için bir şeyler yapmak için çaba sarf ederler. İlahi dinlerin hepsinde görülen kurban, Müslümanlar için İslam dinine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Müslümanların kesebileceği kurbanlıklar;

  • Keçi
  • Sığır
  • Deve
  • Koyun
  • Manda

Olarak bilinir. İslam’da kesilmesi caiz olmayan hayvanlar da damızlık dişi hayvanlardır. Dişi hayvanlar üremenin kaynağı olduğu için, bunların kesimi dinimizce yasaktır.

Kurban Bayramı Bu Yıl Ne Zaman Kutlanacak?

Kurban Bayramı’nın 2020 yılında ne zaman kutlanacağı tüm Müslüman alemi ile paylaşıldı. Bu yıl Kurban Bayramı’nın gerçekleşeceği tarihler 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri olacak. Bayram zamanı belli olunca Kurban Bayram namazı saat kaçta sorusu da cevap bulmuş oldu. Osmanoğulları Besi Çiftliği ile kurban hazırlıklarınızı şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz.

Kurban Bayramı Namazı 2020 Yılında Saat Kaçta?

2020 yılı için Kurban Bayramı zamanının açıklanmasıyla birlikte, Kurban Bayram Namazı Saat Kaçta diye merak edenlere verilecek cevaplar da belli oldu. Namaz saatleri 81 ilimizde farklılık gösterdiği için, net bir saat dilimi vermek mümkün değildir. Hangi ilin namaz saatini öğrenmek isterseniz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesi üzerinden bilgi edinebilirsiniz.