Bilgi Bankası

Her yıl tüm İslam dünyasında ortak olarak kutlanan Kurban Bayramı 2020 yılında hangi tarihlerde kutlanacak belli oldu. Kurban Bayramı kapsamında, insanlar ibadetlerini yerine getirebilecekleri gibi aynı zamanda birbirilerini ziyaret ederek Müslümanlığın bir başka gereğini de gerçekleştirmiş olurlar.

Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

Kurban kesmek Allah için yapılan bir ibadettir. Bu ibadet, kurban Bayramı ile kutlanır ve bu bayram boyunca insanlar bayramın gerektirdiği ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar. Kurban Bayramı Müslüman aleminin en büyük bayramlarından birisi olarak kabul edilir. Bayramın ne zaman olacağı, Müslümanların kullandığı Hicri takvim esas alınarak belirlenir. Bu nedenle Kurban Bayramı’nın ne zaman olacağı her yıl değişir. Kurban Bayramı 2020 yılında da bu nedenle geçen yıldan farklı bir tarihte gerçekleşecek.

Kurban Bayramı’nda Hangi Hayvanlar Kesilir?

Kurban bayramında her hayvanı kurban etmek doğru değildir. Bunun için Allah’ın emrettiği hayvanların kesilmesi gerekir. Kurban edilebilecek olan hayvanlar;

  • Koyun
  • Keçi
  • Sığır
  • Manda
  • Deve

Olarak belirtilmiştir. Koyun ve keçinin kurban edilebilmesi için en az bir yaşında olması şartı vardır. Sığır ve manda ise dinimizce 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Deve kurban edenlerin, en az 5 yaşında bir deve kesmesi gerekir.

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman?

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz tarihine denk geliyor. Buna bağlı olarak bayramdan bir gün öncesinin arefe günü olduğunu bilerek, arefe gününün de 30 Temmuz olduğunu söyleyebiliriz. Kurban Bayramı için hazırlıklarınızı şimdiden yapıp, kurbanlıklarınızı satın alabilirsiniz. Osmanoğulları Besi Çiftliği üzerinden kurbanlarınız için online sipariş verebilirsiniz. Ya da hisseli kurban alabilirsiniz.

Kurban Bayramı 2020’de Kaç Gün Tatil Olacak?

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz tarihine denk gelecek. 31 Temmuz bayramın birinci günü ve bayram 3 Ağustos tarihine kadar Devam edecek. 31 Temmuz bu yılın takvimine göre Cuma gününe denk gelir. Cuma gününden Pazartesi gününe kadar Kurban Bayramı kapsamında tatil olacak ve Kurban Bayramı Tatili bu yıl 4 güne tekabül edecek. Arefe gününde de resmi olarak yarım gün çalışılmış olacak.