Bilgi Bankası

Kurban Bayramı, kurban kesme ibadetinin gerçekleştirildiği döneme verilen addır. Bu dönemde insanlar kurban keserek Allah’a karşı olan sorumluluklarından birisini yerine getirmeye çalışır. Bunun için kesilebilecek olan hayvanlar vardır ve bu tarihlerde yalnızca bu hayvanların kesilmesi vacip olur.

Kurbanın sözlük anlamına bakıldığında yakınlaşmak anlamına geldiği görülür. Buna bağlı olarak, insanlar Allah’a yakınlaşabilmek için kurban keserek ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar. Arapça’da kurban etmek için kesilen hayvanlara udhiyye adı verilir. Kur’an’da da yeri olan kurban kesmeye, kutsal kitapta Hz. Adem’in iki oğlunu Allah’a kurban ettiğinden söz edilir. Kurban Bayramı da Müslümanların Allah’a yakınlaşmak için belli tarih aralıklarında kurban kesme ibadetini yaparak geçirdikleri ve hem Allah’a hem de birbirilerine yakınlaştıkları tarihlere verilen isimdir.

Kurban Bayramı’nın Önemi

Kurban Bayramı, toplum açısından, ibadet açısından ve birey açısından önemli bir dini etkinliktir. İnsanlar bu süreçte ibadet ederken aynı zamanda, birbiriyle de yakın ilişki kurabilirler. Buna bağlı olarak Müslümanlar arasında kardeşlik duygusunu tetikleyen bir bayram olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her Kurban Bayramı’nda yapılan aile ziyaretleri ve kurulan iletişim, Allah’a yakınlaşan bireylerin kendi arasındaki dayanışma ve paylaşımı da fark edebilmesini sağlar.

Kurban Bayramı’nda Kimler Kurban Kesmeli?

Kurban Bayramı’nda maddi anlamda zorluk çekmeyen ve buna imkânı bulunan herkes, kurban kesmekle yükümlüdür. Bununla birlikte;

  • Müslüman olanlar
  • Akli dengesi yerinde, kendi kendine düşünebilenler
  • Bu süreçte yolculukta olmayanlar

Bu şartları sağlayanlar da kurban kesebilirler.

Kurban Bayramı Hangi Tarihe Denk Geliyor?

Her Kurban Bayramı’nda en çok merak edilen konulardan birisi, Kurban Bayramının hangi tarihlere denk geldiğidir. Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihlerine denk gelecek. Kurban Bayramı için şimdiden hazırlıklarını yapmak isteyenler, Osmanoğulları Besi Çiftliği üzerinden kurban arayışlarını gerçekleştirebilir, online kurban siparişi verebilirler.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı arefesi bu yıl 30 Temmuz tarihine denk gelecek ve bayram 3 Ağustos’a kadar devam edecek. Arefe günü yarım gün çalışılır ve perşembe gününe denk gelir. Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi günleriyle birlikte, Kurban Bayramı tatili 5 gün olacak.