Bilgi Bankası

Kurbanlık seçimlerinizi yaparken dinimize uygun bir şekilde yapmanız, yaptığınız ibadeti anlamlı kılan en önemli noktadır. Kurbanlık tosun alırken de dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Kestiğiniz tosun dini anlamda şartlara uymuyorsa, ibadetinizi de tam anlamıyla yerine getirmiş sayılmazsınız.

 

Kurbanlık Hayvanlarda Aranan Şartlar

Kurbanlık hayvanlarınızı seçerken, dinimizin emrettiği şekilde hayvanlarınızı seçebilmek için dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Seçtiğiniz hayvanların gözleri kör olmamalı
  • Aşırı derecede yemiş hayvanlar kesilmemeli, en azından bu durum geçene kadar beklenmeli
  • Yeni doğum yapmış hayvanlar kesilmemeli
  • Yürümekten aciz, cılız ve hasta olan hayvanlar kesilmemeli
  • Ayaklarından herhangi birisi kesilmiş olan hayvanlar kurban edilmemeli

Bu noktalara dikkat ederek, seçtiğiniz hayvanın kurban edilmeye uygunluğunu ölçebilirsiniz.

 

Kurbanlık Tosun Nasıl Seçilir?

Kurbanlık tosun seçerken, dine uygun bir kurbanlık seçmek için kontrollerinizi kendiniz yapabilir ya da bu işi güvenebileceğiniz bir kuruma bırakabilirsiniz. Osmanoğulları Besi Çiftliği, bu anlamda güvenebileceğiniz kurumlardan birisidir. Kurbanlar çiftliklerde uzman personeller tarafından kesilir ve kurban edilmeye uygun hayvanlar seçilir. Kurban seçiminizi kendiniz yapacaksanız da;

  • Tosunun sağlıklı olmasına dikkat edin
  • Kalıcı dişlerinin tamamen çıkmış olduğundan ve diş etine sağlam bir şekilde bağlı olduğundan emin olun.
  • Süt dişlerini dökmüş ve iki tane kalıcı dişinin çıkmış olması gereklidir.
  • Hamile olmaması en önemli şartlardan birisidir.

Tosun seçiminde bu noktalara dikkat ederek kurbanlığınızı seçin.

 

Kurbanlık Tosun Kaç Yaşında Olmalıdır?

Kurban Bayramı’nda kurbanlık tosun keseceksiniz, seçtiğiniz kurbanlık tosunun belli bir yaşa gelmiş olması lazım. Kurbanlık tosun seçerken, seçtiğiniz kurbanın en az 2 yaşında olması şartı vardır. 2 yaşından küçük tosunları kesmek dinen uygun değildir.

 

Kurbanlık Tosunun Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Osmanoğulları Besi Çiftliği’nde yetişen tüm hayvanlar, gerekli sağlık koşullarına uygun bir şekilde yetiştirilir. Kurbanlık tosun alırken kurbanlığınızın sağlıklı olduğunu siz de anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir tosunun her şeyden önce dört ayağının da yer sağlam basıyor olması gerekir. Hayvanı bir iki tur yürütüp, hal ve hareketlerinin normal olup olmadığını kontrol edin. Kulaklarının küpeli olması gerekli kontrollerin yapıldığını gösteren noktalardan birisidir. Bu nedenle seçiminizi kendiniz yapıyorsanız, küpeli tosunları tercih etmelisiniz.