Bilgi Bankası

Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık fiyatları 2020 yılında nasıl olacak diye merak ediliyor. Kurbanlık fiyatları her yıl Diyanet tarafından açıklanır ve açıklanan fiyata uygun kurbanlık hayvan satışı yapılır. Kurbanlık hayvan satışlarının fiyatlarını belirleyen etkenler farklıdır.

 

Kurbanlık Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

Kurbanlık fiyatları 2020 yılında nasıl olacak diye merak ediliyor. Diyanet yakın zamanda kurbanlık fiyatları 2020 yılında nasıl olacağına dair açıklama yapacaktır. Kurbanlık fiyatları belirlenirken dikkat edilen hususlar ise şöyledir:

  • Hayvanın kilogramı. Fiyatlar kilogram başına hesaplanır
  • Hayvanın beslenme şartları
  • Hayvanın yetiştiği ortam
  • Hayvanın satıldığı yerin şartları
  • Ülkedeki fiyat aralıkları

Kurbanlık hayvan fiyatları bu koşullar doğrultusunda belirlenir. Belirlenen fiyatlara uygun hayvan satışları yapılır.

 

 

Hisseli Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık hayvanlar tek kişinin alacağı hayvanlar olduğu gibi hisseli olarak da satılır. Hisseli hayvanlar büyükbaş hayvanlardır. Büyükbaş hayvanları farklı kişilerin ortak olması ile kesilebilir. Daha sonra kesilen hayvanın etleri usullere uygun şekilde paylaşılır.

Hisseli hayvan satışı da usullere uygun şekillerde yapılmaktadır. Osmanoğulları Besi Çiftliği hisseli hayvan satışı yapmaktadır. Çiftlikte yetişin tüm hayvanlar doğal ortamlarda yetişir ve doğal şekilde beslenir. Fiyatlar Diyanet tarafından belirlenen fiyatlara uygun olarak belirlenir.

 

 

Kurban Bayramı 2020 Hangi Ayda?

Kurban bayramı her yıl Diyanet tarafından açıklanır. Hangi olacağı yılbaşından itibaren belirlenir. Kurban bayramına yakın tarihlerde kurban fiyatları açıklanır ve usule uygun şekilde kurbanlık hayvan satışları yapılır.

2020 yılında kurban bayramı temmuz ayının sonuna denk geliyor. 31 Temmuzda başlayan kurban bayramı 4 gün sürüyor. Kurbanlık hayvan satışları bayramdan önce yapıldığı gibi bayramda da yapılıyor. Bayram günleri ise resmi tatil sayılıyor.

 

 

Kurbanlık Hayvanlar

Kurbanlık hayvanlar küçükbaş ve büyükbaş olarak ikiye ayrılır. Küçükbaş hayvanlar bir kişinin kesebileceği koyun ve keçidir. Koyun ve keçiler bir kişi tarafından kesilebilir. Büyükbaş hayvanlar ise dana, inek gibi büyük hayvanlardır.

Büyükbaş hayvanlar tek kişinin kesebileceği gibi farklı kişiler tarafından ortak şekilde de kesilebilir. Ortak olarak kesilmesi hisseli olarak adlandırılır. Hisseli kurbanlıklar en çok 7 kişi tarafından ortak olunarak kesilebilir.